1

Ośrodek radioterapii w Kaliszu

Krótki opis obiektu

Ośrodek Radioterapii w Kaliszu jest innowacyjną realizacją w publicznym systemie ochrony zdrowia, ponieważ celem projektanta było połączenie zaawansowanej technologii medycznej z domowym komfortem. Inwestycja powstała na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu. Budynek o powierzchni użytkowej ponad 4000m2 ulokowano wśród szpitalnej zieleni na 10000m2 działce.

Obiekt to przyjazne pacjentom miejsce, które zapewnia światowe standardy leczenia oraz bardzo dobre warunki, dzięki którym pobyt w szpitalu nie będzie tylko przykrą koniecznością. Budynek jest dwukondygnacyjny, na parterze ulokowano zakład radioterapii i poradnie, na piętrze pomieszczenia socjalno-administracyjne oraz hostel dla pacjentów. Do dyspozycji chorych są wygodne dwuosobowe pokoje z łazienkami, jadalnia, sala klubowa oraz kawiarnia z letnim tarasem.

Wielkopolska inwestycja została otwarta w listopadzie 2014 roku, ale ze względu na brak drugiego aparatu do radioterapii przyjmowanie pacjentów było ograniczone i dopiero od 25 stycznia 2016 roku rozpoczęto pełną działalność.

 

Zakres wykonywanych prac

 

SAD_03

Sąd Rejonowy w Rybniku

Krótki opis obiektu

Zamek w Rybniku – to dawny zamek Piastów śląskich położony w Śródmieściu Rybnika, na Placu Kopernika.

został zbudowany pod koniec XIII w. Pierwsza wzmianka o zamku w Rybniku pochodzi z 1327 r. Pomiędzy 1202 a 1211, para książęca (Mieszko i Ludmiła) sprowadziła do zamku zakon sióstr Norbertanek, które w latach 1223-1228 prowadziły w nim szkołę dla panien szlachetnie urodzonych.

W okresie rozbicia dzielnicowego Rybnik stał się częścią najpierw księstwa raciborskiego, później opolsko-raciborskiego (1202-1290), potem ponownie księstwa raciborskiego. W tym czasie zamek składał się z kamienno-ceglanego domu wzniesionego na planie prostokąta o wymiarach 9,4 x 22,8 m wzmocnionego w narożach. Nadal otaczały go ziemne wały a dodatkowym walorem obronnym były rozlane wokół stawy. Zamek nie miał charakteru rezydencji lecz był typową budowlą obronną ze stałą załogą zbrojną. W XIV wieku nastąpiła jego rozbudowa. Budynek został powiększony w kierunku wschodnim o 3m. W następnej kolejności całe założenie otoczono kamiennym murem. We wschodniej kurtynie umieszczono wjazd wzmocniony czworoboczną wieżą bramną.

Na przełomie XIV-XV w. zamek choć był własnością książąt raciborskich, wykorzystywali go także książęta cieszyńscy jako miejsce postojowe w razie wyjazdu do Bytomia, którego połowa należała wówczas do cieszyńskich Piastów. W 1428-35 w okolicy miasta miały miejsce walki prowadzone przez wojska husyckie. Miasto doznało wielkich zniszczeń, ale mieszkańcy znaleźli schronienie na zamku i z szybkiej odbudowy Rybnika należy wnioskować, że zamek się obronił. Odbudowane miasto zostało niedługo potem ponownie spalone i ograbione przez rycerzy-rabusiów. W tymże czasie władzę nad Rybnikiem objął książę raciborski Wacław III, zwany Rybnickim, który przebudował zamek na swoją siedzibę. Wacław III utracił Rybnik w 1473 r. – król Czech Maciej Korwin odebrał zamek przychylnemu Władysławowi Jagiellończykowi Wacławowi i przekazał go szlachcicowi zNiewiadomia w nagrodę za walkę przeciw swemu księciu.

Ziemię rybnicką otrzymał po nim Jan V, książę opawsko-raciborski, który przekazał ją synowi Mikołajowi VI. Po nim księstwem rządzili kolejno jego dwaj bracia – Jan zwany Hanuszem oraz Walentyn. Ten ostatni zawarł układ na przeżycie z księciem opolskim Janem II Dobrym. Postanowienia zawarte w dokumencie weszły w życie w 1521 r. po bezpotomnej śmierci Walentyna – ostatniego księcia raciborskiego z rodu Przemyślidów. Od 1526 roku Rybnik z okolicą tworzył wydzielone terytorium zwane Rybnickim Państwem Stanowym, podległe bezpośrednio władzy cesarskiej. Zmieniający się wówczas często nowi właściciele miasta nie dbali zbytnio o rozwój Rybnika. Zamek został siedzibą urzędników sprawujących rządy w imieniu właściciela. Ponieważ z reguły mieszkali oni z dala od Rybnika toteż pozbawiony należytej opieki stary gotycki zamek zaczął popadać w ruinę. W latach 1579-1581 częściowo odbudował go Władysław z Lobkowic, kiedy uzyskał zapewnienie od króla czeskiego, że zamek zostanie w rękach jego dzieci.

W XVII wieku właścicielem miasta został Jan Bernard Prażma. Około roku 1650 rozpoczął on wyburzanie starego zamczyska i w to miejsce zaczął wznosić rezydencję pałacową. W roku 1652 ukończona została nowa kaplica zamkowa o czym wspomina opis wizytacji przeprowadzonej przez biskupów wrocławskich. Po śmierci Prażmy kolejni właściciele Oppersdorffowie kontynuowali rozpoczęte prace. Wystawiony przez nich nowy zamek był to dwupiętrowy masywny budynek kryty gontem, węższy po bokach od dzisiejszego budynku Sądu. Z tyłu posiadał więżę rozebraną około roku 1758. Kolejnymi właścicielami Rybnika zostali w roku 1682 hrabiowie Węgierscy. W latach 1776-78, za czasów hrabiego Józefa Węgierskiego, do starej części zamku dobudowano dwa skrzydła z arkadami na poziomie parteru. Nadało to budowli kształt podkowy zachowany do dziś.

W 1788 r. Rybnickie Państwo Stanowe zakupił król pruski Fryderyk Wilhelm II który przeznaczył zamek rybnicki na przytułek dla żołnierzy. W miejscu rozebranego gmachu, w 1789 r. postawiono nowy zamek z przeznaczeniem na „Dom Inwalidów”. Jego boki wystawały poza boczne skrzydła na teren byłej fosy. Nowy „dom inwalidów” połączono z wzniesionymi przez Węgierskich barokowymi skrzydłami schodkowymi przejściami. Gmach został przebudowany według projektu Fryderyka Ilngnera który uzyskał obecną późnobarokową–klasycystyczną formę architektoniczną. Jest to budowla murowana otynkowana zwrócona elewacja frontową na wschód. Założona na planie podkowy składa się z dwupiętrowego budynku z dwoma prostopadłymi piętrowymi skrzydłami. Od 1842 r. w zamku swoją siedzibę miał Sąd Grodzki. Obecnie mieści się w nim Sąd Rejonowy. W 1938 r. dokonano ostatniej przebudowy obiektu – wykonano nowe wiązanie dachowe, obniżając dach o 2,5 m. Budynek poddano kapitalnemu remontowi w latach 1990-2000. W lipcu 2013 roku rozpoczął się kolejny remont budynku, wpierw elewacji zewnętrznej. W kolejnym etapie zaplanowanym na rok 2014, renowacje przejdą ściany od strony dziedzińca.[4]

Zakres wykonywanych prac

Zabezpieczenie więźby dachowej preparatami biobójczymi oraz ogniochronnymi w oparciu o technologię Remmers

TBD_jaroslaw_1

Stacja kolejowa w Jarosławiu

Krótki opis obiektu

Nowy dworzec służy pasażerom kolei oraz autobusów. Największą powierzchnię zajmuje hol na parterze budynku. – Hol został tak zaprojektowany tak, by obsłużył zarówno pasażerów kolejowych, jak i autobusowych. Pozostała część została przeznaczona na wynajem. Będzie tu Poczta Polska, salonik prasowy, a w pozostałych pomieszczeniach mają się mieścić lokale gastronomiczne. W holu znajdują się też ławki z infoboksami. Bardzo ważną rzeczą są tablice systemu identyfikacji dynamicznej, które będą informować o aktualnych odjazdach i przyjazdach pociągów. Na piętrze znajduje się m.in. apteka, punkt sprzedaży pieczywa i kolejne lokale gastronomiczne. Dworzec został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Znajdą się tam m.in. linie prowadzące dla osób niewidomych, tablica tyflograficzna, dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych toalety i kasy. Z dworca na peron prowadzić będzie pochylnia. Łączny koszt inwestycji to ok. 14 mln zł.

Zakres wykonywanych prac

Izolacja pozioma metoda iniekcji. Technologia PCI BASF

TBD_ostrow_1

Stacja kolejowa w Ostrowie Wielkopolskim

Krótki opis obiektu

Dworzec kolejowy w Ostrowie Wielkopolskim stał się przyzwoitą wizytówką miasta, a na pewno jednym z ładniejszych dworców w regionie. Całkowicie odświeżono halę główną, kasy i toalety. Modernizację przeszły też część gastronomiczna i biurowa, w której mieści się m.in. siedziba SOK. Nowe zadaszenie zyskało przejście na perony.

Zmieniając nieco frontową elewację, zachowano akcent z przeszłości w postaci powojennej mozaiki obok głównego wejścia. Do całkowicie przeprojektowanego holu wchodzi się szklanymi, rozsuwanymi drzwiami. Centralnym punktem pomieszczenia jest okrągły kwietnik, otoczony we wszystkich stron drewnianą ławką dla podróżnych. Góruje nad nim nowy, estetyczny zegar i nowoczesne oświetlenie.

Zakres wykonywanych prac

Izolacja pozioma metoda iniekcji. Technologia Remmers

TBD_Kozle_ 1

Stacja kolejowa w Kędzierzynie Koźlu

Krótki opis obiektu

W ramach remontu dokonano renowacji elewacji, wymieniono drzwi i okna oraz wyremontowano wnętrze budynku. W budynku pojawił się też nowy system informacji pasażerskiej oraz monitoring. Pojawiły się także przewijaki dla niemowląt, a przed dworcem stojaki na rowery. Dworzec został w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. 17 grudnia odbyło się oficjalne otwarcie odnowionego obiektu

Zakres wykonywanych prac

Izolacja pozioma metoda iniekcji. Technologia PCI BASF

TBD_Pila_00

Stacja kolejowa w Pile

Krótki opis obiektu

Modernizacja dworca rozpoczęła się w połowie maja 2014 roku. Przez ten czas Polskie Koleje Państwowe przywróciły mu dawny, zabytkowy charakter. Pod nadzorem konserwatora zabytków zostały odrestaurowane elewacje i pomieszczenia wewnątrz obiektu. Pilski dworzec został też w końcu dostosowany do osób niepełnosprawnych – zainstalowano windę, a plan dworca został opisany także w języku Braile’a. Na dworcu stanęły również elektroniczne tablice informacyjne z dotykowymi ekranami. Na terenie zmodernizowanego dworca powstał też parking na kilkadziesiąt aut.

 

Zakres wykonywanych prac

Izolacja pozioma metoda iniekcji , Tynki renowacyjne. Technologia PCI BASF

TBD_puro_1

Hotel Puro Poznań

Krótki opis obiektu

Budynek przy Stawnej 12 to pięciokondygnacyjny obiekt, który położony jest w Poznaniu w dzielnicy Stare Miasto. Konstrukcja nieruchomości ruszyła w pierwszym półroczu 2013, a zakończyła się w czerwcu 2014 roku. Powierzchnia użytkowa tej nieruchomości wynosi 5937 m2. Inwestycja ta jest projektem spółki Genfer Hotels, natomiast biuro ASW Architekci jest autorem projektu architektonicznego.

 

Zakres wykonywanych prac

Izolacja przeciw wodna w zbiorniku p – poż . technologią Mira Byggeprodukter Dania

TBD_puro_2A

Hotel Puro Kraków

Krótki opis obiektu

Gmach przy Ogrodowej 1/6 to pięciopiętrowa nieruchomość, która została wybudowana w Krakowie. Budowa obiektu Hotel Puro rozpoczęła się w 2012, a dobiegła końca w trzecim kwartale 2013 roku. Powierzchnia całkowita tego obiektu to prawie 7 tys. metrów kwadratowych.

 

 

Zakres wykonywanych prac

Izolacja przeciw wodna w zbiorniku p – poż . technologią Mira Byggeprodukter Dania

TBD_laskowo 1

Hotel SPA Laskowo

Krótki opis obiektu

Z dala od zgiełku miast, w otoczeniu przyrody lasów rudzkich, zaledwie 20 km od Gliwic, Rybnika i Raciborza odnajdziesz swój zakątek spokoju.

Niezwykłe otoczenie i wyjątkowa atmosfera sprawią, że każdy znajdzie tu szereg usług
i zabiegów, które pozwolą zregenerować i zrelaksować nie tylko ciało, ale i umysł.

Hotel Spa LASKOWO to doskonałe miejsce dla osób zmęczonych, zestresowanych lub pragnących odmiany.
Może stanowić cel wymarzonej, romantycznej podróży we dwoje, aktywnego wypoczynku lub biznesowych rozmów.

Piękno otaczającej przyrody, nietuzinkowa i jakże barwna kolorystyka roślin,
do tego ptasi śpiew i możliwość aktywnego wypoczynku podczas pieszych wędrówek
czy rowerowych wycieczek dopełnią proces relaksu.

 

 

Zakres wykonywanych prac

Zakres prac izolacja ścian fundamentowych metodą iniekcji ciśnieniowej w technologii Remmers.

TBD_uw poznan 1

Budynek Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu

Krótki opis obiektu

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego to poznańska nieruchomość przy ul. Niepodległości 34. Konstrukcja obiektu rozpoczęła się w listopadzie 2011, a zakończyła się w czwartym kwartale 2014 roku. Całkowita powierzchnia tego dwunasto – kodygnacyjnego gmachu to prawie 34 tys. m.kw., zaś użytkowa prawie 29 tys. m.kw.

 

Zakres wykonywanych prac

Zakres prac – izolacja pozioma stropu garażu podziemnego Technologia PCI BASF Pecimor 2K 3000 m2