izolacja pozioma

Izolacja pozioma ścian nośnych

Jedną z podstawowych czynności w trakcie stawiania nowych budynków jest zapewnienie ich optymalnej izolacji przed wilgocią. Warto wiedzieć, że izolacja pionowa nie jest jedyną formą ochrony, a co więcej – może okazać się niewystarczająca. Jak jeszcze zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Izolacja pozioma ścian nośnych – czym jest?

Pozioma izolacja jest najbardziej podstawową formą ochrony ścian przed wodą. Taka forma izolacji pozwala zapobiegać kapilarnemu transportowaniu wilgoci oraz soli budowlanych powyżej strefy izolacji.

Brak poziomej izolacji budynku może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, takich jak:

  • zawilgocenie ścian,
  • niszczenie murów budynku,
  • wzrost wartości współczynnika przewodnictwa ciepła,
  • wykwity solne na wewnętrznych oraz zewnętrznych powierzchniach ścian,
  • rozwój pleśni oraz grzybów (szczególnie na wewnętrznych ścianach budynków).

 

Aby zapobiec tego typu negatywnym konsekwencjom, warto zdecydować się na izolację poziomą ścian.

Izolacja pozioma metodą iniekcji – przebieg

Metoda iniekcji krystalicznej jest jedną z najczęściej wykorzystywanych metod izolacji poziomej budynków. Tę technikę cechuje wysoka skuteczność i możliwość wykonania skutecznej izolacji bez konieczności odkopywania zewnętrznych murów budynku.

Izolacja pozioma metodą iniekcji jest również w pełni bezpieczna dla środowiska, a co za tym idzie – ekologiczna. To również dość ekonomiczna metoda, pozwalająca uzyskać doskonały efekt izolacji przy stosunkowo niedużym nakładzie finansowym.

Czy warto przeprowadzać izolację poziomą w starym domu?

Obecnie większość nowych budynków izoluje się już na etapie budowy. Jednak warto równie zadbać o odpowiednie zaizolowanie poziome nawet już istniejących budynków. Zastosowanie izolacji poziomej w starym domu pozwoli na zapobiegnięcie wilgotnieniu ścian budynku.

Dopuszczenie do powstania wilgoci na ścianach może prowadzić do rozwoju grzybów lub pleśni, które są bardzo szkodliwe dla zdrowia, a także trudne do usunięcia. Jako że znacznie łatwiej jest im zapobiec niż później się pozbyć, warto zainwestować w izolację poziomą budynku.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *