Ocieplanie fundamentów w domach

Jak głęboko ocieplać fundamenty?

Izolowanie ścian budynku jest kluczową formą zabezpieczenia przed niepożądanymi stratami ciepła. Aby zapobiec powstawaniu mostu termicznego między ścianami a fundamentem, należy zaizolować również najniższe partie konstrukcji budynku. Aby uniknąć zawyżonych rachunków za ogrzewanie niewłaściwie przygotowanego budynku, należy rozważyć właściwe ocieplenie fundamentów już na etapie projektowym. Ważne jest tutaj wzięcie pod uwagę nie tylko odpowiednie dobranie materiałów i technik izolacyjnych, ale również zakresu ich zastosowania. Właściwie dobrana głębokość zastosowanej izolacji zapewni optymalną ochronę przed niepożądanym odprowadzeniem ciepła ze ścian.

Po co w ogóle stosuje się ocieplenie fundamentów?

Może się wydawać, że zaizolowanie widocznych powierzchni budynku wystarczy do ekonomicznego gospodarowania energią mającą ogrzać wnętrza. Jednak ograniczenie izolacji do ścian i podłóg nie wystarczy do pełnej ochrony przed zimnem. Faktycznie, jest to podstawa izolacji termicznej, ale ogrzane powietrze we wnętrzu pomieszczenia szybko ulegnie wychłodzeniu poprzez kontakt z niezaizolowanymi partami przypodłogowymi łączącymi się z murem fundamentu. Aby uniknąć strat ciepła pod gruntem, należy odpowiednio głęboko zaizolować fundamenty, mając na uwadze fakt poziomu zamarzania, który sięga do 150 cm w głąb ziemi. Głębokość ta może nieznacznie się różnić w zależności od ujemnej temperatury na danym obszarze oraz od wilgotności i rodzaju gruntu, na którym postawiony jest budynek. Fakt źle ocieplonego muru fundamentowego lub zupełny brak takiej izolacji będą skutkować przemarzaniem powierzchni na styku ścian i podłóg. Przy łączeniu się mas wychłodzonego przez fundamenty oraz ogrzanego przez wnętrze powietrza powstanie zjawisko skraplania się pary wodnej i wystąpienie pleśni na przypodłogowych powierzchniach. Aby zapobiec występowaniu takiej sytuacji, należy zastosować izolację fundamentów, zwracając uwagę na prawidłowy współczynnik przenikania ciepła na styku powierzchni pionowych i poziomych wynoszący nie więcej niż 0,25 W/m2K.

Jaka jest właściwa głębokość ocieplenia murów fundamentowych?

Przy planowaniu izolacji fundamentów należy zwrócić uwagę, czy mamy do czynienia z budynkiem podpiwniczonym. Jeżeli dom nie posiada piwnicy, a poziom parteru znajduje się odpowiednio wysoko nad gruntem, minimalna głębokość izolacji powinna wynosić pół metra. W przypadku budynków podpiwniczonych, szczególnie przy ocieplaniu starych fundamentów, gdzie izolacja była robiona wyłącznie od wewnętrznej strony, należy odpowiednio zwiększyć szerokość izolacji, mając na uwadze strefę przemarzania gruntu i wysokość cokołu budynku.

Jakich materiałów używać do ocieplenia fundamentów?

Przy tworzeniu izolacji fundamentów, oprócz odpowiednich wymiarów ważne są stosowane do jej wykonania materiały. Aby ocieplić fundamenty styropianem, należy zwrócić uwagę na jego przeznaczenie oraz grubość. Tylko przeznaczone specjalnie do tego celu płyty o grubości 10 – 15 cm zdadzą egzamin i zapobiegną powstawaniu termicznych mostków. W celu dodatkowej hydroizolacji należy posłużyć się folią perforowaną tłoczoną na zimno, która dodatkowo zapobiegnie przedostawaniu się wilgoci.

1 Comment

  • Izolacja pozioma budynku a wilgotne ściany - jak sobie poradzić - My MLS

    […] się więcej jak głęboko ocieplać fundamenty, by poradzić sobie z wiglocią oraz jak osuszyć […]

  • Write a Comment

    Your email address will not be published. Required fields are marked *