System dachu zielonego

System dachu zielonego

Dachy zielone to nie tylko modny trend, ale mnóstwo zalet. Jest piękny, zwiększa ilość zieleni w mieście, poprawia izolację, oczyszcza powietrze, tłumi hałas, może zapewnić miejsce rekreacji. Jednak, żeby system dachu zielonego spełniał swoją funkcję, musi być dobrze wykonany.

Zielone dachy

Za pierwsze zielone dachy uznaje się legendarne, Wiszące Ogrody Królowej Semiramidy, babilońskie systemy uważane są za jeden z siedmiu cudów świta. Obecne konstrukcje dachu zielonego najczęściej kojarzą się z Paryżem, Berlinem czy Skandynawią. Takie rozwiązania coraz częściej pojawiają się także w Polsce. Jednym z największych i najpiękniejszych jest zieleniec na dachy Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Ogrody można spotkać także m.in. w Katowicach na dachu Międzynarodowego Centrum Kongresowego oraz na Sky Tower we Wrocławiu.

System dachu zielonego, czyli piękno i ekologia

Dach zielony to warstwowe pokrycie dachu, które umożliwia uprawę roślin. Tylko tyle i aż tyle. Zastosowanie takiego rozwiązania ma mnóstwo korzyści. Rośliny na górze domu pięknie wyglądają, mogą stworzyć cudowną oazę zieleni w miejskiej dżungli, w której będziemy odpoczywać, ale także spotykać się ze znajomymi. Estetyka to jedno, ale ta technologia ma wiele praktycznych zalet. Zieleń na dachu pochłania wodę, zatrzymuje 50% opadów atmosferycznych, oczyszcza powietrze, poprawia mikroklimat, tłumi hałas. Jest to także świetna izolacja. Rośliny zapobiegają utracie ciepła w zimie i nadmiernemu nagrzewaniu się budynku w lecie. Takie ogrody z powodzeniem można zastosować zarówno na dachu stromym, jak i płaskim. Dachy może porastać:

  • roślinność ekstensywna – niska, mniej wymagająca,
  • intensywna – wyższa, bardziej wymagająca.

Warstwy dachu zielonego

Konstrukcja dachu zielonego składa się z wielu warstw, z których każda spełnia konkretną funkcję. Wyróżnić można m.in.:

  • warstwę izolacji termicznej – odpowiadającą za zapobieganie stratom ciepła,
  • warstwę hydroizolacji- której zdaniem jest ochrona stropu, budynku przed wilgocią,
  • warstwę przeciwkorzenną – chroni warstwę hydroizolacji przed przerastaniem roślin,
  • warstwę drenażowo – akumulacyjną, która gromadzi i odprowadza nadmiar wody,
  • warstwę filtrującą – która ochrania warstwę drenażową przed zanieczyszczeniami,
  • warstwę substratu, wegetatywną – czyli podłoże do uprawy roślin.

Rodzaj, ilość warstw zależy od wielkości obiektu, uprawianych roślin, obciążenia oraz funkcji, jaką spełnia budynek. Aby takie zielone rozwiązanie było funkcjonalne, nie przeciekało, dobrze izolowało dach zielony i pięknie wyglądało, musi być wykonane przez profesjonalistów. Obecnie na rynku działa wiele firm zajmujących się budową dachu zielonego. Taka ekologiczna i bardzo estetyczna technologia może być stosowana m.in. na osiedlach, domkach jednorodzinnych oraz budynkach użyteczności publicznej.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *