Wilgoć w garażu podziemnym

Wilgoć w garażu

Wilgoć w garażu zdarza się bardzo często, niestety bywa lekceważona. Nie jest to tylko problem brzydkiego zapachu, ale postępującego niszczenia ścian, może spowodować korozję karoserii, wpływa także niekorzystnie na zdrowie. Zawilgocenie niszczy garaże murowane i blaszane. Podpowiemy, jak pozbyć się skutecznie wilgoci z garażu.

Przyczyny zawilgocenia

Wilgoć nie wybiera, pojawia się wszędzie zarówno w budynkach blaszanych jak i murowanych. Najważniejsze jest odpowiednie zabezpieczenie ścian i podłogi. Wilgoć przenika do wnętrza pomieszczenia m.in. od ziemi, dlatego potrzebna jest odpowiednia wylewka i izolacja. Również cienkie ściany, które nie chronią garażu przed utratą ciepła, powodują spadek temperatury, a w konsekwencji pojawienie się wilgoci. W przypadku garaży blaszanych warto ocieplić dach oraz wykonać otwory wentylacyjne. Bardzo ważne jest regularne wietrzenie, wymiana powietrza, co w przypadku przydomowych obiektów jest bardzo proste. Dużo trudniej dbać o odpowiednią wentylację obiektów np. podziemnych. Wilgoć na ścianie w garażu może pojawić się także w wyniku zalania np. po dużej ulewie.

Wilgoć w garażu jak się je pozbyć

Jeżeli, tylko wyczujemy nieprzyjemny zapach, zaobserwujemy dziwny nalot na ścianach, możemy przypuszczać, że wilgoć zaczyna niszczyć nasz garaż. W pierwszej kolejności należy dobrze przewietrzyć pomieszczenia, w początkowej fazie takie działania przynoszą pożądany skutek. Gorzej, jeżeli zniszczeniu uległy ściany, na których pojawiły się grzyby, pleśń, „wybrzuszenie”. W przypadku głębokich zmian, które pękają, najczęściej należy skuć zmieniony kawałek muru oraz metr powierzchni więcej. Kolejny krok to użycie specjalnego środka chemicznego, który ma przeciwdziałać niszczeniu ścian. Na końcu należy uzupełnić, odnowić zniszczony kawałek. Jeżeli zmiany są płytkie, powierzchniowe, nie wniknęły głęboko, wystarczy umyć powierzchnie, wysuszyć i zastosować specjalny preparat. Dodajmy jeszcze, ze ważny jest porządek w garażu, który poprawia wentylacje.

Wilgoć w garażu podziemnym

Dobry projekt i perfekcyjne wykonanie to podstawa, która chroni przed wilgocią w garażu podziemnym. Realia jednak są róże, a błędy mogą pojawić się niemal na każdym etapie. Dobrą inwestycją jest wykonanie ekspertyzy, która wskaże powód pojawienia się zawilgoceń. Można z tego zrezygnować, jeżeli obiekt został np. zalany podczas awarii , intensywnej ulewy, nastąpiła awaria kanalizacji, rynien czy posadzka została źle wypoziomowana. Przyczyny powstania wilgoci w garażu podziemnym mogą wynikać m.in.:

  • z wadliwej lub niewystarczającej izolacja przeciwwodnej przy wysokim poziomie wód gruntowych,
  • źle działającej wentylacji,
  • niepoprawnie wykonanych dylatacjach,
  • nieszczelnych lub nieocieplonych ścian i popękanych stropów,
  • niepoprawnie wykonanych przyłączy mediów,
  • wadliwej, popękanej posadzki.

Bardzo powszechnym błędem jest wadliwa izolacja w garażu podziemnym. Podsumowując, jeżeli zauważany wilgoć na ścianie w garażu należy umiejscowić źródło zawilgocenia, naprawić przyczynę oraz usunąć szkody, które powstały. Problem ten sam niestety nie zniknie, tylko będzie narastał, dlatego trzeba działać szybko.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *