Podciąganie kapilarne

Co to jest podciąganie kapilarne?

Niekorzystne czynniki atmosferyczne mają negatywny wpływ na elewację budynku, szczególnie opady deszczu. Problem stanowią też wody gruntowe, które są źródłem wilgoci. Materiały budowlane są w stanie podciągnąć wodę w wewnętrznych strukturach, co jest prostą drogą do wystąpienia niechcianego zjawiska podciągania kapilarnego wody.

Czym jest podciąganie kapilarne wody?

Budując dom, kluczowe jest zadbanie o dobrą izolację fundamentów i murów. W przeciwnym razie wzrasta ryzyko powstania problematycznego zjawiska w postaci podciągania kapilarnego wilgoci. Jest to często spotykany problem w obiektach starego budownictwa, w przypadku których użyty został słabej jakości materiał izolacyjny lub całkowicie pominięto kwestię termoizolacji budynku. Na skutki takiego zaniedbania nie trzeba długo czekać. Podciąganie kapilarne to zdolność materiałów budowlanych do podciągania wody w górę – odpowiadają za to siły kapilar znajdujących się w ich wewnętrznych strukturach. Kapilary można porównać do rurociągów, przez które przepływa woda. Jeżeli nie zostanie ona odparowana, na powierzchni ścian pojawią się nieestetyczne ślady, powoli zaczną też ulegać niszczeniu. Źródłem wilgoci kapilarnej mogą być wody opadowe i rozproszone, zawilgocenie higroskopijne, para wodna generowana wewnątrz budynku przez działalność domowników.

Jakie są objawy podciągania kapilarnego?

Podciąganie kapilarne muru można z łatwością poznać po tym, że ściany budynku pozostają cały czas wilgotne, zaczyna odpadać z nich tynk. Zawilgocenie ściany może sięgać aż do dwóch metrów. Plamy na ścianach są najczęściej białe ze względu na obecność w wodzie soli. Z kolei w pomieszczeniach, objawami podciągania kapilarnego są m.in. zwiększony poziom wilgotności powietrza oraz zapach stęchlizny. Rosną koszty ogrzewania, mokre i wilgotne ściany wydłużają czas potrzebny do nagrzania pomieszczeń. Wewnątrz domu odpada farba, tapeta, tynk. Ściany pokrywają się chorobotwórczym grzybem, listwy przypodłogowe butwieją.

Jak przeciwdziałać podciąganiu kapilarnemu wody w budynkach?

Materiały budowlane muszą być należycie chronione przed wilgocią, aby nie doszło do podciągania kapilarnego wody. W przypadku wystąpienia tego typu problemów stosuje się różne metody osuszania i poziomej izolacji ścian. Z metod naturalnych wymienić można wietrzenie, co jednak nie wystarczy w przypadku większego zawilgocenia i grubych przegród budowlanych. Z metod sztucznych nieinwazyjnych stosuje się osuszanie przy użyciu różnych urządzeń. Może być ono absorpcyjne, kondensacyjne, mikrofalowe czy z zastosowaniem gorącego powietrza. Z metod sztucznych inwazyjnych najpopularniejsze są: iniekcja krystaliczna, otwory Kanpenna, elektroosmoza. Z metod mechanicznych poleca się odcinkowe podcinanie muru oraz metodę wybijania blachy falistej z chromu i niklu.

Sposobem na przeciwdziałanie podciąganiu kapilarnemu wody jest użycie:

  • tynków renowacyjnych,
  • mieszanek mineralnych o właściwościach hydroizolacyjnych,
  • bentonitu,
  • papy i folii hydroizolacyjnych,
  • betonu wodoszczelnego,
  • izolacji pionowej i poziomej.

Bardzo efektywna jest iniekcja krystaliczna, jest to metoda, która nie wymaga odkopywania murów, wywiercane są otwory, które następnie zostają wypełnione substancją hydroizolującą, mieszanki; wody, cementu i aktywatora krzemianowego. Jest to szybki, najtańszy i ekologiczny sposób na pozbycie się wilgoci z domu.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *