
Czy iniekcja krystaliczna jest skuteczna?
Tania, efektywna i ekologiczna taka jest iniekcja krystaliczna. Jest to metoda wykorzystywana do osuszania ścian oraz tworzenia bardzo skutecznej izolacji chroniącej przed kapilarnym podciąganiem wody z gruntu, wnikaniem wilgoci do wnętrza budynku. Technologia jest szybka i nie wymaga odkopywania murów. Do osuszania wykorzystuje się materiały naturalnego pochodzenia. Skuteczność metody uzależniona jest od prawidłowego wykonania.
Iniekcja krystaliczna od wewnątrz
Jest wiele metod osuszania budynków i tworzenia barier chroniących przed wilgocią. Iniekcja krystaliczna ma tę przewagę nad innymi sposobami, że wykonywana jest od wnętrza budynku. Nie trzeba odkopywać murów, czekać aż budynek wyschnie. W skrócie – technologia polega na wywierceniu szeregu otworów i aplikacji aktywatora krzemianowego, który dzięki swoim właściwością osusza i tworzy hydroizolację.
Jak wykonać iniekcję krystaliczną, aby dobrze chroniła przed wilgocią
Nie jest to metoda szczególnie skomplikowana, ale aby zadziałała, musi być poprawnie wykonana. Jak zrobić iniekcję krystaliczną ścian:
- należy zacząć od dokładnego usunięcia wilgotnych powłok malarskich oraz tynków, czyli wyczyścić powierzchnię do cegły, gołego muru. W przypadku ubytków należy je uzupełnić masą szpachlową,
- następnie konieczne jest wykonanie szeregu otworów o średnicy 2 cm (8-14 mm), szczeliny muszą znajdować się równolegle do podłogi i sięgać głębokości muru. Odległość pomiędzy dziurami powinna wynosić od 10 do 15 cm (czasami zaleca się wykonanie drugiego rzędu otworów 10 cm nad pierwszym, w sytuacji dużych problemów z wilgocią),
- iniekcja jest tym skuteczniejsza, im jest więcej wilgoci, dlatego trzeba każdy otwór dodatkowo zwilżyć,
- kolejnym etapem jest wpompowanie, wcześniej przygotowanej, mieszanki – wody, cementu i aktywatora krzemianowego.
- mury mają zostać nieosłonięte na ok. 21 dni, w celu wyparowania wody
- na koniec otwory należy zaślepić i zaszpachlować.
Wiedząc, jak wykonać iniekcję krystaliczną, możemy się zastanowić, kiedy zyskamy całkowitą ochronę przed wilgocią. Specjaliści przekonują, że szczelna izolacja chroniąca przed kapilarnym podciąganiem wody z gruntu, tworzy się w ciągu tygodnia. Osuszenie budynku wymaga więcej czasu, zależy od stopnia zawilgocenia, pory roku, temperatury oraz aury. Natomiast powstała bariera działa bezterminowo.
Iniekcja krystaliczna fundamentów i ścian
Jest to bardzo efektywna metoda, która może być wykorzystywana zarówno w nowych, jak i starych budynkach. Technologia może być stosowana w domach podpiwniczonych i niepodpiwniczonych. Iniekcja krystaliczna pozwala na wykonanie oraz odtworzenie izolacji poziomej i pionowej ścian. Wykorzystanie naturalnych składników sprawia, że jest bardzo bezpieczna i ekologiczna. Niska cena, możliwość wykonania od wewnątrz, bardzo duża skuteczność i trwałość sprawiają, że metoda cieszy się bardzo dużą popularnością w Polsce. Trzeba tylko pamiętać, aby iniekcja krystaliczna fundamentów i ścian była wykonana poprawnie, przez sprawdzonych fachowców.
Napisz komentarz