Izolacja pozioma ścian fundamentowych

Izolacja pozioma ścian fundamentowych

Woda jest bezlitosna dla budynków, wnika do wnętrza i sieje spustoszenie, dlatego potrzebna jest dobra hydroizolacja. Odpowiednie zabezpieczenie fundamentów ma kluczowe znaczenie dla całej konstrukcji. Jest kilka technologii, które można zastosować, aby wilgoć nie wnikała do środka. Podpowiemy, jak skutecznie wykonać izolację poziomą ścian fundamentowych.

Dobry fundament to podstawa

Czasem mówi się, że woda to życie, ale tylko dla organizmów żywych, dla budynków wilgoć oznacza początek końca. Woda przenikająca do wnętrza zwiastuje spore kłopoty i bardzo duże wydatki. Wilgoć niszczy ściany, powoduje powstanie grzybów i pleśni, może także doprowadzić do degradacji całej konstrukcji. Niezabezpieczony budynek chłonie wodę niemal jak gąbka, działa podciąganie kapilarne. Jedynym sposobem przeciwdziałania jest hydroizolacja, najważniejsza jest natomiast izolacja pozioma ścian fundamentowych, warto także zadbać o zabezpieczenie pionowe. Budynek musi posiadać warstwę, która chroni przed wodami gruntowymi, skutkami nawałnic itp.

Izolacja pozioma ścian fundamentowych

Ochrona przed wnikaniem wody do budynku powinna zostać ujęta w projekcie i być wykonana na etapie budowy. Pozwala to na uniknięcie późniejszych kosztów. Jest wiele technologii wykorzystywanych przy tworzeniu hydroizolacji ścian fundamentowych. Najpopularniejszymi materiałami służącymi do wykonania izolacji poziomej są:

  • papa,
  • masa bitumiczna,
  • folia płaska z PCV.

Hydroizolacja pionowa ścian to ochrona przed wodą, która napływa z boku. Takie zabezpieczenie musi tworzyć spójną całość z izolacją poziomą.

Hydroizolacja ścian fundamentowych starszych obiektów

Zabezpieczenie przeciwwilgotne powinno pojawić się w każdym budynku, ponieważ woda nie wybiera i wnika tam, gdzie ma taką możliwość. Jedynym zabezpieczeniem jest wykonanie szczelnej warstwy chroniącej. Jeżeli izolacja ścian fundamentowych została pominięta albo nie spełnia swojego zadania, istnieje możliwość wykonania hydroizolacji wtórnej. Najtańsza, najprostsza i najbardziej przyjazna jest izolacja pozioma metodą iniekcji krystalicznej. Jest to technologia wykonywana od wnętrza, czyli nie ma konieczności odkopywania budynku, czekania aż wyschnie. Metoda jest bardzo szybka i efektywna. W oczyszczonym z zawilgoconych farb, tynków murze wykonuje się szereg otworów, które należy dodatkowo nawodnić. Następnie do dziur aplikuje się mieszankę wody, cementu oraz aktywatora krzemianowego, która tworzy nieprzepuszczalną warstwę ochronną. Przez 3 tygodnie woda wyparowuje, następnie otwory są szczelnie zabezpieczane. Skuteczna izolacja ścian fundamentowych powstaje po tygodniu. Efekt uzyskiwany jest bardzo szybko, użyte materiały są ekologiczne i bardzo bezpieczne. Co bardzo ważne, taka hydroizolacja ścian fundamentowych przetrwa wieki.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *