Budowa domu od podstaw

Budowa domu od podstaw – dobra inwestycja na całe życie

Coraz więcej osób ucieka z miasta. Dla części jest to spełnienie marzeń o własnym domu, inni decydują się na taki krok ze względów finansowych. Ceny mieszkań cały czas rosną, dodatkowo jakość oferowanych lokali przez deweloperów pozostawia wiele do życzenia. Wszystkie te czynniki sprawiają, że coraz częściej wybieramy budowę własnego domu pod miastem. Inwestycję należy dobrze zaplanować, znaleźć sprawdzonych fachowców, aby dom budowany od podstaw, przetrwał wiele pokoleń. Bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednią izolację i ocieplenie budynku, te etapy decydują o trwałości konstrukcji, ale także rachunkach za ogrzewanie.

Własny domek to marzenie, które może się ziścić

Na rynku nieruchomości notowane są kolejne wzrosty. Ceny mieszkań szybują w górę i nie chcą się zatrzymać. Za 1 m2 w warszawskim śródmieściu trzeba zapłacić 10 000 zł. Tylko w pierwszym kwartale 2021 roku ceny transakcji na rynku pierwotnym w Gdańsku i Gdyni skoczyły o ponad 10%, mieszkania drożeją niemal w całym kraju. Nie ma co liczyć, że hossa na rynku nieruchomości szybko się skończy. Alternatywą dla zakupu mieszkania jest budowa domu. Posiadanie własnego ogródka, garażu, większa niezależność od sąsiadów, kuszą. Dodatkowo koszty utrzymania domu nie są wysokie. Obrotni inwestorzy mogą także zyskać spore dofinansowania m.in. na panele słoneczne, termoizolację itp.

Budowę domu od podstaw należy zacząć od znalezienia odpowiedniej działki, na której postawimy wymarzony budynek. Przed decyzją o kupnie, powinniśmy przejrzeć lokalny plan zagospodarowania przestrzennego. Jest to dokument, który określa, jakie budynki mogą powstać na danym terenie, może zawierać np. wytyczne dotyczące dachu, kształtu obiektu, koloru elewacji. Plan można zobaczyć w urzędzie miasta lub gminy. Kolejnym etapem jest uzyskanie warunków zabudowy. Dokument ten pozwoli nam zorientować się m.in. jaka jest dostępność mediów itp. Te „papiery” najlepiej załatwić przed kupnem działki, ponieważ dają nam wyobrażenie, co możemy na terenie postawić. Jeżeli mamy już działkę, w dalszej kolejności musimy wybrać projekt. Można zdecydować się na gotowe rozwiązanie lub zamówić indywidualny projekt, który jest droższy, ale zapewni nam większe pole manewru w kształtowaniu przestrzeni.

Kolejnym etapem jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Wniosek powinien zawierać m.in. projekt budowlany, decyzję o warunkach zabudowy, projekt zagospodarowania działki, oświadczenia; o prawie dysponowania działką oraz możliwością podłączenia mediów, inne pozwolenia, uzgodnienia i opinie. Urząd ma 65 dni na wydanie, trzeba jednak pamiętać, że błędy lub braki we wniosku wydłużają ten czas. Musimy także zadbać o dziennik budowy. Załatwienie papierów zajmuję naprawdę kilka ładnych miesięcy.

Dobra izolacja fundamentów budowanego domu to podstawa

Wbicie pierwszej łopaty to wyraźny znak, że wyszliśmy z urzędów i zaczynamy prace. W pierwszym etapie należy przygotować teren, wyznaczyć, ogrodzić działkę i oznaczyć. Następnie ekipa może zacząć prace. Bardzo ważne jest zadbanie właśnie na etapie budowy domu o izolację fundamentów. Zabezpieczenie budynku przed wnikaniem wilgoci z gruntu oraz wody pochodzącej z gwałtownych ulew to podstawa. Odpowiednią hydroizolację fundamentów wykonuje się m.in. z:

  • papy,
  • folii PCV,
  • masy bitumicznej.

Równie ważna jest izolacja pozioma budowanego domu, która w połączeniu z zabezpieczeniem ścian i fundamentów tworzy szczelną warstwę chroniącą przed wnikaniem wody. Następnie można przystąpić do kolejnych prac, które najlepiej wykonywać w miesiącach ciepłych. Stan surowy otwarty to ściany, kominy, dach i schody. Zamkniecie tego etapu, wymaga wstawienia drzwi oraz okien. Szacuje się, że jest to 50% inwestycji. W dalszej kolejności należy podłączyć media.

Ocieplanie budynku

Bardzo ważna jest termoizolacja. Izolacja cieplna chroni wnętrze przed:

  • utratą ciepła,
  • nadmiernym nagrzewaniem,
  • powstaniem grzybów i pleśni – poprzez odpowiednią cyrkulacje powietrza.

Oszczędności na tym etapie odrobimy w rachunkach za energię, nie warto. Ocieplenie budynku najczęściej wykonuje się:

  • ze styropianu,
  • waty szklanej,
  • szkła piankowego,
  • pianki poliuretanowej.

Budowania domu od podstaw – końcowe prace

Mając budynek w stanie surowym zamkniętym, wraz z podłączonymi mediami można przystąpić do prac wykończeniowych. Na tym etapie należy zamontować m.in. ogrzewanie, sanitariaty, wykonuje się także podłogi, kładzie tynki, maluje, instaluje oświetlenie itp. Wykończenie kończy kupno i wstawienie mebli. Dodajmy, że dom wymaga odbioru przez inspektora nadzoru budowlanego. Stawianie budynku jest procesem wieloetapowym, ale bardzo satysfakcjonującym. Pamiętajmy, żeby nie oszczędzać na rzeczach ważnych m.in. na izolacji fundamentów, poziomej budowanego domu. Bardzo ważne jest także ocieplenie budynku.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *