izolacja pozioma piwnicy

Izolacja pozioma piwnicy – co warto wiedzieć?

Piwnica jest jedną z najbardziej narażonych na kontakt z wilgocią części domu – tuż po dachu. Dlatego też należy zadbać o jej odpowiednią izolację, która uchroni nas przed uszkodzeniami na ścianach budynków.

Dlaczego budynek należy izolować?

Tworząc budynek, zazwyczaj pamiętamy o odpowiednim rozlokowaniu pomieszczeń i zadbaniu o to, by firma budowlana działała zgodnie ze sztuką, jednak zdarza nam się zapomnieć o takich kwestiach jak odpowiednia izolacja budynku. Tymczasem zabudowania są narażone na kontakt z wilgocią z dwóch stron: po pierwsze – na dach domu spada deszcz i śnieg, który – bez optymalnej izolacji – może przenikać na strych. Po drugie – także od gruntu do budynku przedostaje się wilgoć z podłoża. Dlatego też odpowiednia izolacja pozioma piwnicy jest kluczowa dla zachowania dobrego stanu budynku. Dzięki niej:

  • ryzyko wystąpienia na ścianach grzybów jest zminimalizowane,
  • współczynnik przenikania ciepła maleje,
  • ryzyko pojawienia się wykwitów solnych i innych form degeneracji zabudowań jest zdecydowanie zmniejszone.

Dwa rodzaje izolacji

W celu odpowiedniego zabezpieczenia budynku, konieczne jest przeprowadzenie dwóch podstawowych rodzajów izolacji: formy pionowej oraz poziomej. W ten sposób zabezpieczamy zarówno ściany budynku, jak i powierzchnie poziome, takie jak chociażby podłogi piwnic.

Izolacja pozioma piwnicy – o czym warto pamiętać?

Izolację poziomą budynku przeprowadza się za pośrednictwem technologii iniekcji niskociśnieniowej. Pozwala ona uniknąć zjawiska podciągania kapilarnego i polega na wykonaniu odpowiedniej ilości otworów na dopasowanej do potrzeb wysokości i wypełnieniu ich specjalnym preparatem.

woda w piwnicy

Do każdego z wykonanych otworów nakłada się specjalny preparat, krzemianowy, a następnie – każdą z wykonanych dziur zaślepia się. Tego typu zabiegi przeprowadza się m.in. w starym budownictwie, które zazwyczaj nie jest odpowiednio zaizolowane. Aby poradzić sobie z takimi zjawiskami jak nadmierne zawilgocenie ścian czy występujące na nich wykwity solne – przeprowadza się poziomą izolację piwnicy, dzięki której wilgoć przenikająca do wnętrza od podłoża jest skutecznie zatrzymywana. To pozwala na poprawę ogólnego stanu budynku, a także komfortu życia osób, które zamieszkują zabudowania.

Prawidłowa izolacja budynku pomoże w zachowaniu jego odpowiedniego stanu na dłużej. Aby uzyskać optymalny efekt w tym zakresie, warto powierzyć izolowanie budynku sprawdzonym fachowcom i wykorzystać do tego celu dobrej jakości materiału, które zachowają swoje właściwości na długo.

Write a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *