izolacja pozioma ścian fundamentowych

Izolacja ścian fundamentowych – czym jest i dlaczego każdy budynek jej potrzebuje?

Woda i wilgoć to jedni z największych wrogów budownictwa. I tylko odpowiednio zabezpieczone fundamenty zdołają ochronić cały budynek przed niekorzystnymi skutkami kontaktu z wodą – zarówno gruntową, jak i z nawałnic. Takim zabezpieczeniem jest skutecznie wykonana izolacja ścian fundamentowych.

Izolacja wodna ścian w fundamencie – co to takiego?

Izolacja ścian fundamentowych to materiał występujący między ławami fundamentowymi a ścianami (izolacja pozioma) oraz bezpośrednio na pionowych ścianach fundamentowych (izolacja pionowa). Ma ona przede wszystkim chronić ściany przed zawilgoceniem w wyniku kontaktu z wodą gruntową. Izolacja zapewnia również tzw. poślizg między ławą a ścianą fundamentową i w ten sposób zabezpiecza przed „osiadaniem” budynku i pęknięciami.

Ważne: W artykule poruszamy temat izolacji wodnej ścian fundamentowych. Obok niej występuje też izolacja termiczna, która ma zmniejszyć wartość współczynnika przenikania ciepła, zapobiegając „ucieczce” ciepła z budynku prosto w ziemię.

Dlaczego nie można pominąć izolacji fundamentu?

Grzybicze plamy na ścianach, pleśń, wykwity solne i puchnący tynk – to tylko kilka z problemów, jakie pojawiają się w budynku, w którym pominięto etap izolacji ścian fundamentowych lub wykonano go nieprofesjonalnie. Zatem włączając hydroizolację do projektu budowy, starannie wybierając zespół budowlany i sprawując opiekę nad całym procesem izolowania fundamentów i ścian fundamentowych, dbamy o to, by – kiedy budynek już powstanie – był maksymalnie komfortowy i bezpieczny w użytkowaniu oraz nie generował dodatkowych kosztów i stresu.

Izolacja pozioma i izolacja pionowa – każda z nich jest bardzo ważna

Warto mieć świadomość, że na proces izolowania fundamentów od wody składa się zarówno izolacja pozioma, jak i pionowa. I każda z nich jest niezbędna do uzyskania pożądanej ochrony budynku.

  • Izolacja pozioma zapobiega kapilarnemu podciąganiu wilgoci i rozpuszczonych soli budowlanych dalej, ponad izolację. Materiał izolacyjny w tym przypadku tworzy też tzw. warstwę poślizgową, która chroni fundamenty przed pęknięciami, a budynek przed „osiadaniem”.
  • Izolacja pionowa zabezpiecza ściany fundamentowe przed wilgocią. Bez niej mogłyby one wręcz wchłonąć wodą niczym gąbka, co spowodowałoby bardzo duże szkody w całym budynku. Taką izolację często wykonuje się zarówno od strony gruntu, jak i po stronie wewnętrznej. W większości przypadków materiał izolacyjny jest kładziony bezpośrednio na ścianę fundamentową i dopiero w następnej kolejności osłaniany materiałem termoizolacyjnym, ale dopuszcza się zmianę tej kolejności.

Jakie materiały są wykorzystywane do izolowania fundamentów?

Aby izolacja spełniła swoje zadanie, musi zostać wykonana w oparciu o dobrej klasy materiał. Na rynku dostępnych jest ich kilka, ale firmy budowlane i inwestorzy nadal najchętniej wybierają masę bitumiczną. Materiał ten bowiem:

  • jest elastyczny,
  • jest łatwy w nanoszeniu,
  • świetnie wnika we wszelkie nierówności,
  • charakteryzuje się wysoką przyczepnością do podłoża,
  • sprawdza się zarówno w starym, jak i nowym budownictwie.

Sam w sobie gwarantuje jednak wyłącznie ochronę przed wilgocią w gruncie. Tylko połączony z innymi materiałami hydroizolacyjnymi zabezpiecza również przed wodą. Dlatego w TBD Kotula przykładamy bardzo dużą wagę do przestrzegania reżimu technologicznego i odpowiedniego przygotowania podłoża do izolacji ścian fundamentowych. Tak wykonana izolacja sprawdza się przez dziesiątki lat.

 

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *