Hotel sejmowy

Krótki opis budynku

Kompleks budynków Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej – zespół budynków znajdujący się w Warszawie przy ulicy Wiejskiej 4/6/8, użytkowany przez Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej.
W 1949 podjęto decyzję o rozbudowie parlamentu. Zaprojektowanie nowego kompleksu sejmowego, sięgającego aż skarpy warszawskiej, powierzono warszawskiemu architektowi Bohdanowi Pniewskiemu. Wraz z zespołem współpracowników opracował on zrealizowany w latach 1949–1952 zespół budynków nawiązujących do architektury renesansu. Nowy zespół wpisano architektonicznie w stary park, a jego obszar nie został ogrodzony i jest dostępny dla spacerowiczów.

Inwestycja objęła  trzy etapy. We wrześniu do użytku oddane mają zostać dwa podziemne pomieszczenia, które będą mieli do dyspozycji posłowie. Do jednego z nich przeniesione zostaną skrytki poselskie, które do tej pory znajdowały się w korytarzu łączącym Nowy Dom Poselski z głównym budynkiem Sejmu. W pokoju tym posłowie będą mieli możliwość spokojnego zapoznania się z otrzymaną korespondencją i odpowiedzenia na nią.

Druga z sal ma stanowić zaplecze techniczne na potrzeby obrad Sejmu.
Nowe pomieszczenia zostaną umiejscowione pod głównym budynkiem Sejmu. Prace już trwają – wykopana została ok. 6-metrowa suterena, w której umieszczone zostaną podziemne sale. Całość budowy została ogrodzona barierkami. Osłonięto też elewację przy głównym wejściu do Sejmu.
W dalszej kolejności wybudowane ma zostać nowe, podziemne wejście do Sejmu dla posłów, które połączy Dom Poselski z gmachem głównym Sejmu. Zgodnie z planami, ma zostać oddane do użytku na początku przyszłego roku. Z dotychczasowego przejścia mają korzystać wycieczki.
Trzeci etap inwestycji to budowa 4-kondygnacyjnego budynku, który ma przylegać do Nowego Domu Poselskiego tuż przy Biurze Przepustek, vis-a-vis głównego wejścia do Sejmu. Wcześniej to miejsce stanowiło część ogrodów sejmowych. Pod nim znajduje się podziemny parking dla posłów. Pierwsze dwa piętra zostaną przeznaczone do obsługi wycieczek – będą tam m.in. trzy sale wykładowe, biura Wszechnicy Sejmowej, toalety i szatnie dla zwiedzających.
Na trzecim piętrze nowego budynku znajdzie się 60-70-osobowa sala do obrad tajnych.
Na samej górze zorganizowane zostanie nowoczesne centrum operacyjne Straży Marszałkowskiej. – Teren Sejmu to ponad 7 ha, 11 budynków i kilkaset tysięcy osób, które rocznie przewijają się przez niego. Straż Marszałkowska musi więc w sposób bardzo dyskretny, ale stanowczy mieć wgląd w to, co się dzieje na terenie Sejmu, bo odpowiada za bezpieczeństwo i majątek Kancelarii Sejmu – zaznaczył Węgrzyn.
W Planach Kancelarii od lat jest jeszcze jedna inwestycja – nowy budynek, w którym obradowałyby komisje sejmowe. Miałby stanąć u zbiegu ulic Wiejskiej i Pięknej, gdzie obecnie znajduje się parking. Na razie nie zapadły jednak żadne decyzje w tej sprawie.
Obecnie kompleks sejmowy to 11 budynków o łącznej powierzchni ponad 61 tysięcy metrów kw., z czego 30 proc. stanowi Nowy Dom Poselski. Sala plenarna Sejmu to 843 metry kw.; 1016 metrów kw. mają do dyspozycji kluby parlamentarne. Z obliczeń Kancelarii Sejmu wynika, że dziennie, zwłaszcza kiedy obradują obie izby parlamentu, na terenie Sejmu przebywa nawet kilka tysięcy osób: posłów, senatorów, pracowników biur, pracowników firm zewnętrznych oraz dziennikarzy.

Zakres wykonywanych prac

Izolacja pionowa metoda iniekcji kurtynowej w technologii WEBAC, izolacja pionowa od strony wewnętrznej  w technologii Remmers z uwzględnieniem wytycznych WTA – Sulfatexschlamme , Vorspritzmoertel, Grundputz, Sanierputz.Izolacja pozioma w technologii iniekcji niskociśnieniowej Kiesol. Osuszenie mikrofalowe ścian. Uszczelnienie rys  w stropie garażu podziemnego w technologii Remmers . Generalny Wykonawca SKANSKA