ściana

Osuszanie ścian metodą iniekcji krystalicznej sposobem na ich trwałość

Kwestia wilgoci, która osadza się w ścianach jest bardzo ważna w branży budowlanej. Może ona bowiem doprowadzić do uszkodzeń konstrukcji remontów, a w efekcie nawet uniemożliwiać korzystanie z nich. Problem ten może się pojawiać zarówno w starszych, jak też w nowo budowanych obiektach.

Skąd się bierze wilgoć

Mury ulegają zawilgoceniu z bardzo różnorodnych powodów. W przypadku starszych budynków jest to zazwyczaj długoletnie działanie czynników atmosferycznych, zwłaszcza w sytuacji, gdy mury nie są osłonięte i wystawione na działanie deszczu czy śniegu. Jednakże bardzo często powodem takiego stanu rzeczy jest niewłaściwe wykonanie prac budowlanych, czy też użycie nieodpowiednich materiałów, co skutkuje właśnie wnikaniem wilgoci w mury. Taki stan rzeczy może prowadzić do osłabienia konstrukcji budynków, a w efekcie doprowadzić do niemożności jego użytkowania lub nawet całkowitego zniszczenia.

Jak chronić budynki przed wilgocią?

Odpowiedni ochrona budynków przed wnikaniem wilgoci powinna być ważnym czynnikiem podczas ich projektowania jak również w przypadku remontów starszych budynków. Jedną z tych, które przynoszą bardzo dobre efekty jest przede wszystkim osuszanie ścian metodą iniekcji krystalicznej. Daje ona bardzo dobre efekty, ponadto jej stosowanie nie zajmuje bardzo wiele czasu, co jest korzystne zwłaszcza w sytuacji, gdy mowa o remontach w starszych budynkach. Zasadą iniekcji krystalicznej jest to, iż w mury wprowadza się specjalny preparat, który powoduje, że zamykane są mikrokanaliki i tym samym wilgoć nie może się przedostawać do wnętrza murów. Powodem wilgoci w murach zazwyczaj jest jej zaciąganie z gruntów, a przyczyna może być nieodpowiednie wykonanie fundamentów. Najczęstsze przyczyny braku odpowiedniej izolacji poziomej:

  • zwiększanie wilgoci w ścianach,
  • powstawanie wykwitów solnych
  • rozwój pleśni czy grzybów, niebezpiecznych dla zdrowia czy życia człowieka
  • niszczenie murów.

Zalety iniekcji krystalicznej

Osuszanie ścian metodą iniekcji krystalicznej ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na bardzo szybkie wykonanie prac, poza tym w wielu przypadkach okazuje się jedynym sposobem na ich realizację. Ponadto gdy wziąć pod uwagę koszty, wygrywa ona z wieloma innymi sposobami, które znaleźć można na rynku. Jeżeli w budynku, w którym konieczne jest wykonanie takich prac znajduje się także piwnica, odpowiednia jej izolacja jest także bardzo istotnym elementem. Metoda iniekcji pozwalaj na wykonanie izolacji praktycznie w każdym miejscu, co także przyczynia się do zwiększania jej popularności. Aby efekty wykonanych prac były odpowiednie istotne jest zastosowanie odpowiednich płynów, które wprowadzane są do murów. Najlepiej sprawdzają się przede wszystkim te na bazie silikatów, które bardzo dobrze krystalizują się i dzięki temu skutecznie spełniają swoją rolę. Nie powinny one również wydzielać szkodliwych oparów, które mogą być niebezpieczne dla domowników. Mowa tutaj przede wszystkim o sytuacjach, gdzie iniekcja krystaliczna wykonywana jest w pomieszczeniach mieszkalnych.

Zobacz również na czym polega zszywanie budynków oraz zapoznaj się z naszą ofertą hydroizolacji piwnic i garaży podziemnych.

1 Comment

  • Zaawansowane osuszanie metodą iniekcji krystalicznej - TBD Kotula

    […] metody osuszania ścian, które nie skutkują naruszeniem konstrukcji budynku. Jedną z nich jest iniekcja krystaliczna – profesjonalna metoda polegająca na utworzeniu specjalnej warstwy uniemożliwiającej […]

  • Write a Comment

    Your email address will not be published. Required fields are marked *