izolacja ścian fundamentowych

Pionowa izolacja ścian fundamentowych – jak przebiega i jakich materiałów wymaga?

Pionowa izolacja ścian fundamentowych jest niezbędna w całym procesie zabezpieczania budynku przed niszczącym działaniem wody i wilgoci. Aby jednak zagwarantowała pożądany efekt, musi zostać prawidłowo przeprowadzona i uwzględniać ocenę oraz przygotowanie gruntu, dobór najlepszych materiałów i profesjonalne wykonanie.

Pionowa izolacja fundamentu – czym jest?

Pionowa izolacja ścian fundamentowych to materiał chroniący ściany zewnętrzne budynku przed bocznym napływem wilgoci i wynikającymi z tego szkodami. Co do zasady izolacja tego typu pokrywa całe ściany fundamentowe – od stóp fundamentowych po obszar rozprysków wody opadowej, przy czym na różnych wysokościach może przyjmować różną postać.

Dlaczego nie można pominąć hydroizolacji?

Izolacja ma kluczowe znaczenie w kontekście trwałości całego budynku i tym samym bezpieczeństwa domowników. Prawidłowo wykonana zabezpiecza przed grzybem, pleśnią, puchnięciem tynku i wykwitami solnymi. Jest więc gwarantem wygody codziennego życia oraz wolności od dodatkowego remontu, który z kolei mógłby generować stres oraz kolejne koszty.

Ciekawostka: Jest tylko jedna sytuacja, w której można zrezygnować z pionowej izolacji ścian fundamentowych. To możliwe, gdy fundamenty zostały wykonane z wodoszczelnego betonu.

Kluczowe elementy dobrze wykonanej izolacji pionowej

Ocena gruntu w miejscu budowy

Ocena ta determinuje bowiem rodzaj izolacji, czyli to, czy w danym przypadku konieczna będzie izolacja lekka, średnia czy ciężka oraz to, czy izolacja pionowa powinna być przeprowadzona także po wewnętrznej stronie ścian i dodatkowo wzmocniona.

Odpowiednio dobrane materiały izolacyjne

Jako że izolacja pionowa pokrywa całe ściany fundamentowe, do jej nanoszenia wykorzystuje się głównie płynne lub półpłynne materiały, które po zastygnięciu nabierają wodoodpornych cech i zmniejszają nasiąkliwość fundamentów. Do najczęściej wybieranych materiałów należy:

  • papa modyfikowana,
  • folia polietylenowa,
  • zaprawa mineralna,
  • masa polimerowo-bitumiczna.

Ale to właśnie po masę bitumiczną specjaliści sięgają najczęściej. Jest bowiem elastyczna, charakteryzuje się wysoką przyczepnością do podłoża, dobrze mostkuje pęknięcia i wchodzi we wszelkie nierówności, jest łatwa w nanoszeniu i sprawdza się zarówno w starym, jak i nowym budownictwie.

Przygotowanie podłoża

Aby pionowa izolacja ścian fundamentowych przyniosła oczekiwane rezultaty i chroniła budynek przed wilgocią, należy dobrze przygotować podłoże oraz przestrzegać reżimu technologicznego. Wszelka próba zaoszczędzenia czasu na wykonawstwie lub pieniędzy na materiałach może poskutkować dużymi szkodami, które prędzej czy później i tak będą musiały zostać naprawione.

Podłoże, na którym zostanie ułożona izolacja powinno być:

  • wolne od wszelkich zanieczyszczeń, w tym tłuszczu czy piachu;
  • pozbawione wystających elementów i ubytków,
  • stabilne,
  • a dodatkowo w miejscu zetknięcia się izolacji pionowej z poziomą delikatnie ścięte – taki narożnik ułatwia połączenie się tych dwóch typów hydroizolacji.

Podczas nakładania izolacji na remontowany, stary budynek należy oczyścić odkopaną ścianę fundamentową z pozostałości poprzednio użytych materiałów. W takim przypadku niemożliwe jest wykonanie izolacji pionowej po wewnętrznej stronie ścian, ale już prawidłowe wykonanie samej izolacji zewnętrznej znacząco pomoże w walce z wilgocią w budynku, zwłaszcza najniżej położonych pomieszczeniach.

 

Budowa domu od podstaw

Budowa domu od podstaw – dobra inwestycja na całe życie

Coraz więcej osób ucieka z miasta. Dla części jest to spełnienie marzeń o własnym domu, inni decydują się na taki krok ze względów finansowych. Ceny mieszkań cały czas rosną, dodatkowo jakość oferowanych lokali przez deweloperów pozostawia wiele do życzenia. Wszystkie te czynniki sprawiają, że coraz częściej wybieramy budowę własnego domu pod miastem. Inwestycję należy dobrze zaplanować, znaleźć sprawdzonych fachowców, aby dom budowany od podstaw, przetrwał wiele pokoleń. Bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednią izolację i ocieplenie budynku, te etapy decydują o trwałości konstrukcji, ale także rachunkach za ogrzewanie. Czytaj więcej

Izolacja pozioma ścian fundamentowych

Izolacja pozioma ścian fundamentowych

Woda jest bezlitosna dla budynków, wnika do wnętrza i sieje spustoszenie, dlatego potrzebna jest dobra hydroizolacja. Odpowiednie zabezpieczenie fundamentów ma kluczowe znaczenie dla całej konstrukcji. Jest kilka technologii, które można zastosować, aby wilgoć nie wnikała do środka. Podpowiemy, jak skutecznie wykonać izolację poziomą ścian fundamentowych. Czytaj więcej

Iniekcja krystaliczna

Czy iniekcja krystaliczna jest skuteczna?

Tania, efektywna i ekologiczna taka jest iniekcja krystaliczna. Jest to metoda wykorzystywana do osuszania ścian oraz tworzenia bardzo skutecznej izolacji chroniącej przed kapilarnym podciąganiem wody z gruntu, wnikaniem wilgoci do wnętrza budynku. Technologia jest szybka i nie wymaga odkopywania murów. Do osuszania wykorzystuje się materiały naturalnego pochodzenia. Skuteczność metody uzależniona jest od prawidłowego wykonania. Czytaj więcej

Podciąganie kapilarne

Co to jest podciąganie kapilarne?

Niekorzystne czynniki atmosferyczne mają negatywny wpływ na elewację budynku, szczególnie opady deszczu. Problem stanowią też wody gruntowe, które są źródłem wilgoci. Materiały budowlane są w stanie podciągnąć wodę w wewnętrznych strukturach, co jest prostą drogą do wystąpienia niechcianego zjawiska podciągania kapilarnego wody. Czytaj więcej

Wilgoć w garażu podziemnym

Wilgoć w garażu

Wilgoć w garażu zdarza się bardzo często, niestety bywa lekceważona. Nie jest to tylko problem brzydkiego zapachu, ale postępującego niszczenia ścian, może spowodować korozję karoserii, wpływa także niekorzystnie na zdrowie. Zawilgocenie niszczy garaże murowane i blaszane. Podpowiemy, jak pozbyć się skutecznie wilgoci z garażu. Czytaj więcej

System dachu zielonego

System dachu zielonego

Dachy zielone to nie tylko modny trend, ale mnóstwo zalet. Jest piękny, zwiększa ilość zieleni w mieście, poprawia izolację, oczyszcza powietrze, tłumi hałas, może zapewnić miejsce rekreacji. Jednak, żeby system dachu zielonego spełniał swoją funkcję, musi być dobrze wykonany. Czytaj więcej

Ocieplanie fundamentów w domach

Jak głęboko ocieplać fundamenty?

Izolowanie ścian budynku jest kluczową formą zabezpieczenia przed niepożądanymi stratami ciepła. Aby zapobiec powstawaniu mostu termicznego między ścianami a fundamentem, należy zaizolować również najniższe partie konstrukcji budynku. Aby uniknąć zawyżonych rachunków za ogrzewanie niewłaściwie przygotowanego budynku, należy rozważyć właściwe ocieplenie fundamentów już na etapie projektowym. Ważne jest tutaj wzięcie pod uwagę nie tylko odpowiednie dobranie materiałów i technik izolacyjnych, ale również zakresu ich zastosowania. Właściwie dobrana głębokość zastosowanej izolacji zapewni optymalną ochronę przed niepożądanym odprowadzeniem ciepła ze ścian.
Czytaj więcej